חברת IBM הבינלאומית תשלם קנס בסך 10 מיליון דולר במסגרת הסכם להסדרת תביעה אזרחית נגדה. בכתב אישום שהוגש בבית משפט פדרלי בוושינגטון ע"י ה-SEC, הרשות האמריקאית לניירות ערך, נטען כי שלוחת IBM במזרח הרחוק נהגה להעביר תשלומי שוחד קבועים לפקידי ממשל בסין ובדרום קוריאה בתמורה להבטחת חוזים ומכרזים לרכישת ציוד מחשבים. החברה הסכימה לחתום על הסכם ולשלם את הקנס מבלי להודות או להכחיש את האישומים נגדה.

עפ"י כתב האישום נגד IBM, הועברו ע"י נציגות החברה במזרח הרחוק תשלומי שוחד במזומן בין השנים 1998-2003 בסכום כולל של כ-200,000 דולר. כמו כן, נטען כי עובדים בחברה המשותפת LG-IBM PC שהוקמה במזרח הרחוק, העניקו לנציגי ממשלה מחשבים אישיים במתנה ושילמו על הוצאות הבילוי והבידור שלהם. גורמים ברשות האמריקאית לניירות ערך ציינו בנוסף כי למעלה מ-100 עובדים ביחידות הנמצאות בבעלות מלאה של IBM העניקו טיולים לחו"ל, בילויים ומתנות יקרות ערך נוספות לפקידי ממשלה בסין בין השנים 2004-2009.

לדברי ה-SEC, ל-IBM נהלים בנושא מניעת שחיתות ותשלומי שוחד, אך היעדר פיקוח פנימי ובקרה איפשר לעובדי החברה ושלוחותיה במזרח הרחוק להסוות תשלומי שוחד באמצעות חברות תיירות וגורמים שלישיים נוספים. כמו כן, הוצגו תשלומי השוחד כהוצאות עסקיות והוצאות נסיעה לגיטימיות בספרי החברה. עפ"י ה-SEC, מעשים אלו, לרבות העברת תשלומי שוחד, הענקת מתנות וטיולים והצגתם בספרי החברה כהוצאות לגיטימיות מהווים הפרה של חוק ה-FCPA.

פורסם 2011-03-20