שופט בית משפט פדרלי במחוז קולומביה בארה"ב דחה ביום רביעי האחרון (20.10.10) בקשה לדחיית תביעה על הסף נגד Bank of China. התובעים, יקותיאל ושריל וולץ, הם הוריו של דניאל וולץ, בן 16 מדרום פלורידה, אשר ביקר בארץ בשנת 2006 ונפצע בפיגוע. ארגון הג'יהאד האיסלמי קיבל עליו אחריות לפיגוע. הוריו של דניאל וולץ הגישו תביעה נגד איראן וסוריה אשר מממנות את הארגון, וכן נגד Bank of China, אשר לטענת התובעים הוזהר ע"י גורמי בטחון בישראל ונדרש להפסיק פעילות באחד מחשבונות הבנק אשר שימש לדעת גורמי הבטחון הישראליים למימון פיגועים של ארגון הגיהאד האיסלאמי.

Bank of China הגיש בקשה לדחיית כל טענות התביעה על הסף בשל היעדר בסיס לתביעה. השופט הפדרלי, Royce C. Lamberth, קבע בהחלטה בת 118 עמודים כי Bank of China עשוי להימצא אשם במימון טרור ולפיכך ניתן לתבוע את הבנק והבקשה לדחייה על הסף נדחית.

עפ"י כתב התביעה אשר הוגש בשנת 2008, Bank of China התעלם מספר פעמים מאזהרות שנמסרו לו ע"י גורמי בטחון בישראל כי מתבצעות העברות כספים לארגון החמאס והג'יהאד דרך חשבון הרשום על שם סעיד אל-שוראפה, בכיר בחמאס, אשר פעל כסוכן של החמאס והג'יהאד האיסלאמי ובבעלותו היה חשבון פרטי נוסף ב- Bank of China. נוסף על כך, מציינים התובעים כי במרץ 2005 נפגשו גורמים רשמיים מהיחידה למלחמה בטרור במשרד ראש הממשלה בישראל עם גורמים במשרד לבטחון הציבור בממשלת סין וכן גורמים בבנק המרכזי בסין. במסגרת הפגישה עדכנו גורמי הבטחון הישראליים את עמיתיהם כי העברות הכספים ומתן השירותים הבנקאיים לארגוני הטרור מסייע בידם להוציא פיגועים לפועל ולקיים תשתית טרור אשר פוגעת באזרחים ישראליים תמימים. כמו כן, הועברה דרישה כי הבנק הסיני יחדל מיידית ממתן שירותים פיננסיים לארגונים אלו. דרישה זו הועברה למנהלי הבנק הסיני, אך הבנק בחר להתעלם מהדרישה והעברות הכספים לא פסקו.

באוגוסט 2008 הוגשה תביעה נוספת נגד Bank of China בבית משפט בלוס אנג'לס קליפורניה ע"י 100 נפגעי טרור ישראלים אשר דרשו במסגרת כתב התביעה פיצויים בסך כולל של חצי מיליארד דולר.

פורסם 2010-10-24