מחלקת המדינה בממשל האמריקאי פרסמה ביום חמישי האחרון (05.08.10) את הדו"ח הלאומי השנתי בנושא טרור לסיכום שנת 2009 (Country Reports on Terrorism 2009). הדו"ח מפורסם מידי שנה ומסכם פעולות, מקרים וצעדים שננקטו למלחמה בטרור ברחבי העולם, בחלוקה לפי איזורים ומדינות. לגבי כל אזור מסכם הדו"ח אילו פעולות טרור התרחשו וכיצד התמודדה כל מדינה עם נושא זה. בפרק העוסק בפעילות המדינות השונות בנושא טרור (פרק 1) מופיעה ישראל בעמוד 121 ומיד אחריה הרשות הפלסטינית. בחלק בו מתוארת פעילותה של ישראל במהלך 2009 מסכם הדו"ח את אירועי הטרור העיקריים ואת מספר הנפגעים כתוצאה מפיגועים או מירי טילים לעבר ישראל. כמו כן מסכם הדו"ח את פעילותה של ישראל נגד ארגון החמאס בעזה במסגרת מבצע "עופרת יצוקה".

כבכל שנה, מכיל הדו"ח, בנוסף על תתי פרקים לפי המדינות השונות, פרק מיוחד המוקדש לנושא מדינות מממנות טרור (פרק 3). לאחר שצפון קוריאה הוסרה מרשימה זו, מתייחס הפרק למדינות שעדיין מוגדרות כמדינות מממנות טרור והן: סוריה, איראן, סודן וקובה. בפרק זה מציין הממשל האמריקאי כי איראן ממשיכה להיות גורם מרכזי למימון טרור וגם במהלך 2009 המשיכה לממן ארגוני טרור כגון חיזבאללה, חמאס וארגונים נוספים. סוריה ממשיכה עפ"י הדו"ח להוות מקור תמיכה ומקלט לבכירי טרור מארגונים כגון החמאס והג'יהאד האיסלאמי. הפרק החמישי בדו"ח עוסק באיום הבינלאומי של נשק להשמדה המונית והפרק השישי בדו"ח עוסק בכל ארגון טרור לגופו.

עפ"י ממצאי הדו"ח העיקריים, ארגון אל-קאעידה, ומפקדת הארגון בפקיסטן מהווים עדיין את האיום הגבוה ביותר לבטחונה של ארה"ב. במהלך 2009 ספג הארגון מכות ואבידות הן מבחינת פעיליו ומנהיגיו והן מבחינת התשתיות והיכולת לגייס ולהעביר כספים. עם זאת, מחלקת המדינה האמריקאית מתריעה כי הארגון, יחד עם בסיסיו ובני בריתו באפריקה ובסודן ממשיכים עדיין לנסות להוציא לפועל פיגועים כנגד ארה"ב ומדינות המערב.

כבכול שנה, מכיל הדו"ח נספח סטטיסטי. עפ"י נספח זה התרחשו במהלך 2009 11,000 התקפות טרור ב-83 מדינות שונות בעולם, אשר כתוצאה מהם נהרגו 15,700 בני אדם. נתון זה מהווה ירידה של כ-5-6% במספר ההתקפות וההרוגים לעומת שנת 2008.

פורסם 2010-08-08