מחלקת המדינה בממשל האמריקאי פרסמה אתמול (29.03.11) הודעה על הטלת סנקציה על חברת Belarusneft, חברת אנרגיה בבעלות מדינת בלרוס, וזאת בעקבות חוזה שנחתם בין Belarusneft לחברת האנרגיה האיראנית NaftIran Intertrade בשנת 2007 לפיתוח שדות נפט באיראן. שווי החוזה הוא כ-500 מיליון דולר. טרם פורסמו פרטים לגבי היקף הסנקציה שתוטל על Belarusneft.

במסגרת חוק הסנקציות על איראן (ISA- Iran Sanctions Act) והחוק המעודכן אשר מרחיב את הסנקציות, Comprehensive Iran Sanctions, Accountability, and Divestment Act - CISADA  נקבע כי יוטלו סנקציות על חברות אשר יבצעו השקעות בשווי של למעלה מ-20 מיליון דולר באיראן או בפרוייקטים בשיתוף עם איראן. אחת ממטרות החוק היא לעודד חברות בינלאומיות להימנע מהשקעות בתחום האנרגיה באיראן, וזאת עקב ניסיונות איראן לחתום על הסכמי אנרגיה ופיתוח נפט והסכמים על שירותים ומוצרים מסוג Dual-Use אשר עשויים לשמש את איראן גם לתעשיית הגרעין.

בספטמבר 2010 הודיעה מחלקת המדינה על הטלת סנקציות נגד חברת האנרגיה האיראנית Naftiran ואף פנתה לחברות אנרגיה מובילות והזהירה אותן כי חתימה על הסכמים עם Naftiran והשקעה בהסכמי אנרגיה ותשתיות באיראן יובילו לסנקציות נגדן. בין החברות שהוזהרו ע"י מחלקת המדינה: Total הצרפתית, Statoil הנורבגית, ENI האיטלקית, INPEX היפנית ועוד.

פורסם 2011-03-30