משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (20.04.22) כי הגיע להסדר עם חברת Stericycle Inc, שבמסגרתו תשלם החברה 84 מיליון דולר לרשויות בארה"ב ובברזיל, על מנת להסדיר אישומים בדבר הפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA) והפרות דומות בברזיל. 

Stericycle הינה חברת בינ"ל המעניקה שירותי ניהול פסולת. עפ"י הודאתה של החברה, בין השנים 2016-2011 שילמה Stericycle שוחד של יותר מ-10 מיליון דולר לעובדי ציבור בסוכנויות ממשלתיות בברזיל, מקסיקו וארגנטינה, על מנת להשיג ולשמר פעילות עסקית והטבות נוספות. תשלומי השוחד הועברו בד"כ במזומן, ואז גולמו כאחוז מסוים מהתשלומים שהחברה קיבלה במסגרת החוזים שחתמה עם אותם לקוחות ממשלתיים. בכל שלוש המדינות, תשלומי השוחד תועדו ע"י החברה במסמכים נפרדים ותוארו במילות קוד כגון CP (commission payment) בברזיל ו- IP (incentive payment) במקסיקו וארגנטינה. כתוצאה מתשלומי השוחד, החברה גרפה רווחים של יותר מ-20 מיליון דולר. 

במסגרת ההסכם, החברה הסכימה להמשיך ולשתף פעולה עם משרד המשפטים בחקירות הקשורות לפרשה, לחזק את תוכנית הציות שלה ולהעסיק מבקר חיצוני בנושאי ציות למשך שנתיים. 

פורסם 04-05-2022