הבנק הבריטי Standard Chartered חתם אתמול (09.04.19) על שורת הסדרים עם משרד המשפטים האמריקאי, משרד OFAC ורשויות פיקוח נוספות בארה"ב ובריטניה, שבמסגרתם הוטל עליו קנס כולל של 1.1 מיליארד דולר בגין הפרת הסנקציות על מדינות שונות, לרבות איראן, בורמה, קובה, סודן וזימבבואה. 

עפ"י ההודעה שפרסם OFAC, בין השנים 2014-2009 הבנק עיבד דרך המערכת הפיננסית האמריקאית קרוב ל-10,000 פעולות פיננסיות בהיקף כולל של יותר מ-437 מיליון דולר, עבור יחידים או ישויות ממדינות הנתונות לסנקציות של OFAC. מרבית הפעולות הללו נגעו לחשבונות של יחידים וישויות הקשורים לאיראן, שהתנהלו בסניף Standard Chartered בדובאי.

לפי ממצאי הרשויות, סניף הבנק בדובאי עיבד פעולות במטבע דולרי דרך סניף Standard Chartered בניו יורק או דרך מוסדות פיננסיים אמריקאיים אחרים, עבור לקוחות ששלחו הוראות תשלום לסניפם בדובאי, בשעה ששהו פיזית או התגוררו באיראן, תוך שעובדי הבנק מסייעים להם להסתיר את הקשרים שלהם לאיראן.

אחד מהיחידים הללו הוא אזרח איראני בשם Mahmoud Reza Elyassi , אשר הפעיל עסק של המרת מטבע באיראן, תוך שהוא משתמש כחזית לפעילות זו במספר רב של חברות סחר שהיו רשומות באיחוד האמירויות הערביות. בין השנים 2011-2007, Elyassi השתמש בחשבון עסקי בסניף הבנק בדובאי, כדי לשלוח ולקבל כספים דרך המערכת הפיננסית בארה"ב בהיקף של כ-240 מיליון דולר, לתועלת יחידים וישויות הממוקמים באיראן, תוך הפרת הסנקציות האמריקאיות על מדינה זו.  

בהודעת OFAC הודגש כי Standard Chartered פעל בפזיזות וכשל לנקוט זהירות מינימלית כנדרש ממוסד פיננסי מתוחכם בסדר גודל כזה, וכי הידיעה על ההתנהלות שהובילה להפרות הקיפה עובדים בקווי עסקים רבים של הבנק, לרבות גורמים שהיו מופקדים על מניעת פשיעה כלכלית ועל ציות לחוקי הסנקציות. עוד נמסר, כי תכנית הציות של הבנק לא הייתה בעלת נאותות מספקת לצורך ניהול הסיכון של הבנק, וסבלה מחולשות שיטתיות רבות, לרבות הכישלון להגיב לסימני אזהרה מבעוד מועד. עם זאת, במסגרת קביעת גובה הקנס התחשב OFAC בשיתוף הפעולה של הבנק במהלך חקירת הרשויות והצעדים שנקט לתיקון הליקויים. 

ההסדר הנוכחי עם משרד המשפטים האמריקאי מאריך הסדר קודם שנחתם עמו בגין הפרת הסנקציות. כזכור, בשנת 2012 חתם Standard Chartered על הסדר עם הרשויות בארה"ב, לאחר שנחשף שהבנק הסתיר עסקאות עם איראן בהיקף של 250 מיליארד דולר  בין השנים 2001-2007. במסגרת ההסכם שילם הבנק קנס בסך 340 מיליון דולר והסכים לפיקוח מוגבר לתקופה של שנתיים, אשר הוארך מאז מספר פעמים.

פורסם 10-04-2019