נציבות האיחוד האירופי פרסמה אתמול (13.02.19) רשימה חדשה הכוללת 23 מדינות וטריטוריות, אשר לפי הערכת האיחוד האירופי הינן בעלות ליקויים אסטרטגיים במשטרי מניעת הלבנת הון ומימון טרור. 

עפ"י הודעת הנציבות, הרשימה נועדה לחזק את היכולת של מערכת הפיננסית האירופית להתגונן מפני סיכוני הלבנת הון ומימון טרור, והיא גובשה על בסיס קריטריונים מחמירים הנובעים מהדירקטיבה החמישית של האיחוד האירופי למניעת הלבנת הון ומימון טרור, שנמצאת בתוקף החל מיולי 2018.  

להלן רשימת המדינות והטריטוריות המופיעות ברשימת האיחוד: 

אפגניסטן, סמואה האמריקאית, איי הבהאמה, בוטסואנה, צפון קוריאה, אתיופיה, גאנה, גואם, איראן, עיראק, לוב, ניגריה, פקיסטן, פנמה, פוארטו ריקו, סמואה, ערב הסעודית, סרי לנקה, סוריה, טרינידד וטובגו, תוניסיה, איי הבתולה של ארצות הברית, תימן.  

כפועל יוצא מכך, בנקים ונותני שירותים נוספים אשר כפופים לחוקי ותקנות האיחוד האירופי בתחום מניעת הלבנת הון יידרשו ליישם בדיקות נאותות מוגברות על פעולות פיננסיות הקשורות ללקוחות ומוסדות פיננסיים ממדינות וטריטוריות אלה, על מנת להתחקות בצורה טובה יותר אחר תנועות כספים חשודות. הרשימה עדיין טעונה אישור סופי של פרלמנט האיחוד האירופי ומועצת האיחוד, ותיכנס לתוקף לאחר פרסומה הרשמי ברשומות האיחוד. 

זמן קצר לאחר פרסום רשימת האיחוד האירופי, משרד האוצר האמריקאי פרסם הודעה אשר מותחת ביקורת חריפה על הרשימה ומביעה דאגה מה"תהליך הפגום" (flawed process), כהגדרתו, שהוביל לקביעת זהות המדינות והטריטוריות המצויות בה. לדעת משרד האוצר האמריקאי, התהליך שהוביל לגיבוש הרשימה האירופית מנוגד למתודולוגיה של ארגון ה-FATF ואינו כולל בדיקות עומק מספקות. בנוסף, ארה"ב טענה כי האיחוד האירופי הודיע לטריטוריות אלה על הכללתן הצפויה ברשימה רק ימים ספורים לפני כן, כך שלא הייתה להן כל הזדמנות נאותה לערער על הכללתן ברשימה או לתת מענה הולם לסוגיות שהובילו לכך.  

על רקע זה, משרד האוצר האמריקאי הודיע כי הוא דוחה את הכללתם ברשימה של הטריטוריות ושטחי החסות האמריקאיים המופיעים בה (סמואה האמריקאית, גואם, פוארטו ריקו ואיי הבתולה של ארצות הברית). בנוסף, צוין כי משרד האוצר האמריקאי אינו מצפה ממוסדות פיננסיים אמריקאיים לקחת בחשבון את רשימת המדינות והטריטוריות של האיחוד האירופי במסגרת המדיניות והנהלים שלהם בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. 

פורסם 14-02-2019