הוועדה למאבק בהלבנת הון ועבירות כלכליות של הפרלמנט האירופי קיימה השבוע (04.02.19) שימוע מיוחד, שעסק בין השאר במעורבותו הפוטנציאלית של הבנק הגרמני Deutsche Bank בפרשת הלבנת ההון ב- Danske Bank, במסגרת השירותים שהעניק לו כבנק קורספונדנט.  

נזכיר, כי Deutsche Bank היה אחד ממספר בנקים גלובליים ששימשו את Danske Bank לצורך ביצוע המרות מטבע זר לדולרים עבור לקוחותיו. עפ"י דיווחים שפורסמו לאחרונה בכלי התקשורת, הבנק הפדרלי של ארה"ב פתח בבדיקה בנוגע לפעילותו של Deutsche Bank  כבנק קורספונדנט של Danske Bank, ובנוגע לאופן שבו ניטר העברות כספים שמקורם מבנק זה, במיוחד דרך השלוחה של Deutsche Bank בארה"ב. 

Stephan Wilken, ראש היחידה למניעת פשיעה פיננסית ב- Deutsche Bank שנכח בשימוע, חזר על העמדה הרשמית של הבנק, לפיה ל- Deutsche Bank לא הייתה כל אחריות לביצוע בדיקות נאותות ללקוחותיו של Danske Bank, במסגרת פעילותו כבנק קורספונדנט. עם זאת, הוא ציין כי Deutsche Bank צמצם את קשריו הקורספונדנטיים בכ-40% במהלך השנתיים האחרונות, מהלך שלדבריו עולה בקנה אחד עם מגמה הרווחת בתעשייה זו, לצמצם סיכונים הקשורים לבנקאות קורספונדנטית. 

בנוסף, Wilken ציין כי Deutsche Bank הפחית את קשרי הבנקאות הקורספונדנטיים שלו עם רוסיה בכ-75% מאז שנת 2016, וכן סיים קשרים דומים מול מוסדות פיננסיים במולדובה, לטביה ואסטוניה. 

פורסם 06-02-2019