סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה לאחרונה (07.06.18) כי הרשות האירופית לפיקוח על סקטור הבנקאות (EBA) פתחה בבדיקה רשמית של פעולות הרשות הממשלתית למניעת הלבנת הון במלטה (FIAU), על רקע פרשת הפרת הסנקציות בבנק  Pilatus המלטזי.  

נזכיר, כי בחודש מרץ האחרון הקפיאו רשויות הפיקוח במלטה  את כל הפעילות הפיננסית ועסקית ב-Pilatus Bank. זאת, על רקע מעצרו בארה"ב של יו"ר הבנק  Ali Sadr  Hashemi Nejad והגשת כתב אישום נגדו. Sadr, שהינו איראני המחזיק גם בדרכון של סנט קיטס ונוויס, מואשם שלקח חלק בתרמית שבה הועברו דרך המערכת הפיננסית בארה"ב באופן בלתי חוקי יותר מ-115 מיליון דולר, שמקורם בכספים ששולמו לישויות ויחידים איראניים ע"י ממשלת ונצואלה עבור פרויקט בינוי שבוצע בוונצואלה. 

עפ"י כתב התביעה, Sadr פעל לעקיפת הסנקציות האמריקאיות ולהונאת בנקים אמריקאים ע"י הסתרת חלקם של איראן וצדדים איראניים בתשלומים במטבע דולרי שנשלחו דרך המערכת הבנקאית בארה"ב, תוך שימוש בחברות קש זרות. 

ההחלטה של EBA לפתוח בחקירה התקבלה לאחר שהפרלמנט האירופי ביקש מרשויות הפיקוח באיחוד האירופי הבהרות בנוגע לאופן שבו Pilatus Bank קיבל את רישיונו. במקביל, הנציבות האירופית ביקשה לפתוח בחקירה בנוגע לליקויים וכשלים אפשריים הנוגעים לאכיפה שגויה או בלתי מספקת של החוק האירופי למניעת הלבנת הון במלטה.  

על רקע זה, נציין כי גם נשיא ארגון Moneyval, העוסק בקביעת סטנדרטים וביצוע הערכות הדדיות בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור מטעם המועצה האירופית, הביע לאחרונה דאגה מאיומי הלבנת הון במלטה, בעקבות הירצחה של עיתונאית מקומית שחשפה פרשיות הלבנת הון הקשורה למערכת הפוליטית במדינה. בהקשר זה, נשיא הארגון ציין כי בכוונת Moneyval לבצע בשנה הקרובה הערכה של המשטר המקומי במלטה למניעת הלבנת הון ומימון טרור.

פורסם 11-06-2018