ארגון Moneyval, ארגון לקביעת סטנדרטים וביצוע הערכות הדדיות בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור, אשר פועל מטעם המועצה האירופית, פרסם ביום חמישי האחרון (31.05.18) את דו"ח הפעילות השנתי של הארגון לשנת 2017. 

במסגרת הדו"ח מוצגות תוצאות הליכי הביקורת והמעקב שערך הארגון בשנה החולפת במדינות החברות בו, ופעולות מרכזיות נוספות של Moneyval , לרבות שיתופי פעולה עם ארגונים בינ"ל נוספים. הארגון אחראי כיום לתהליכי הערכה ב-34 מדינות וטריטוריות החברות בו, לרבות מדינת ישראל. 

נשיא הארגון, Daniel Thelesklaf, הביע דאגה מהעובדה ששיעור האפקטיביות של העמידה בסטנדרטים של הלבנת הון ומימון טרור במדינות שהוערכו עד כה ע"י הארגון עומד על 35% בלבד, דבר המוביל לצמצום והחמרת הגישה של מדינות באירופה למערכת הפיננסית הגלובלית. מי שסובלות במיוחד ממגמת "ההדרה הפיננסית"( de-risking) הן מדינות מזרח אירופה, אשר מספר הקשרים הקורספונדנטיים שלהן צנח ב-20% בין השנים 2011-2016 – שיעור כמעט כפול בהשוואה לאזורים אחרים בעולם שסובלים מבעיה זו, דוגמת מדינות האזור הקריבי או מדינות אפריקה.  

Thelesklaf הוסיף והתייחס באופן ספציפי לשתי מדינות אירופיות שעמדו בשנה החולפת במוקד של שערוריות הקשורות למעשי הלבנת הון: הראשונה היא מלטה, שבה נרצחה באוקטובר 2017 עיתונאית מקומית בשם Daphne Caruana Galizia אשר חקרה מעשי שחיתות והלבנת הון הקשורים למערכת הפוליטית במדינה. Thelesklaf אמר כי ההתנקשות בחייה של Galizia היא עדות מובהקת לאיום החמור של הלבנת הון במדינה, וציין כי בשנה הקרובה תבוצע הערכה של המשטר המקומי במלטה למניעת הלבנת הון ומימון טרור ע"י Moneyval. 

מדינה נוספת שאליה התייחס Thelesklaf היא לטביה, אשר אחד הבנקים הפועלים בה, ABLV Bank, הוכרז כזכור בחודש פברואר האחרון ע"י הרגולטורים בארה"ב כעל מוסד פיננסי בסיכון גבוה להלבנת הון, לאחר שנמצא כי הבנק היה מעורב ואף סייע באופן פעיל להלבנת הון של גורמי פשיעה, אנשי ציבור מושחתים וגורמים הנתונים תחת סנקציות, לרבות מערך הפרוליפרציה של צפון קוריאה. לדברי Thelesklaf, לאירוע זה יש השפעה מאסיבית על כלל המערכת הפיננסית בלטביה, והוא הצית דיון באירופה על הדרך שבה פיקוח בנקאי צריך להתנהל בעתיד. לטביה עומדת כרגע בעיצומו של הליך הערכה שמבצע  Moneyval, ובמסגרתו תיבחן גם האפקטיביות של משטר הפיקוח בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור במדינה. 

לצפייה בדו"ח לחץ כאן

פורסם 05-06-2018