אתר העיתון "בלומברג" פרסם לאחרונה (24.05.18) ריאיון שערך עם Madis Reimand, ראש היחידה למודיעין פיננסי של המשטרה האסטונית. מהריאיון עולה כי להערכת הרשויות באסטוניה, בנקים אסטוניים היו מעורבים בהלבנת הון בהיקף כולל של 13 מיליארד דולר, שמאחוריה עומדים יחידים זרים מחוץ לאסטוניה, בעיקר מרוסיה. 

Reimand תיאר בריאיון מספר תרמיות שבמסגרתן בוצעה הלבנת ההון באמצעות בנקים מקומיים באסטוניה, אשר חלקן כבר דווחו בעבר ע"י OCCRP, מיזם דיווח ושיתוף פעולה של מספר גורמי חקירה ועיתונות עצמאיים במזרח אירופה ומרכז אסיה.  עפ"י המתואר בכתבה, במסגרת הפעולות שעוררו חשד להלבנת הון הועברו מניות ואג"ח בסכום כולל של כ-7.3 מיליארד דולר, מחשבונות של חברות ברוסיה לחשבונות של יחידים זרים בבנקים אסטוניים. אותם ניירות ערך נמכרו דרך המערכת הפיננסית המקומית ומשם הועברו הכספים לעשרות מדינות ולאלפי חברות נוספות. 

במסגרת תרמית נוספת, שזכתה לכינוי "המכבסה האזרית" (The Azeri Laundromat ), מתואר כיצד חברות ומוסדות ממשלתיים באזרבייז'אן הלבינו הון בסך כולל של 3.9 מיליארד דולר, שמקורו במעשי שחיתות של העלית השלטת במדינה. עפ"י התחקיר של OCCRP, הכספים הועברו בין השנים 2014-2012 לארבע חברות קש הרשומות בבריטניה, שניהלו חשבונות בסניף האסטוני של הבנק הדני Danske. עוד נטען בתחקיר, כי הבנק העלים עין מהעברות אלה, שהיו אמורות לעורר "דגלים אדומים" להלבנת הון, ועל ידי כך אפשר את הלבנת מיליארדי הדולרים, ע"י העברת מרבית הכספים מהחשבונות האסטוניים לחברות קש אחרות הרשומות גם הן בבריטניה, ולחברות נוספות באיחוד האמירויות הערביות ובטורקיה. 

בהקשר זה נזכיר, כי בתחילת מאי הודיעה הרשות לפיקוח פיננסי בדנמרק כי אותרו כשלים חמורים בפעולות למניעת הלבנת הון בסניף המקומי של Danske באסטוניה, לרבות אי-נקיטת צעדים נאותים בתגובה לחשד לעבירות מצד לקוחות הבנק באסטוניה. בתגובה לכך, קבעה הרשות כי חל גידול בסיכון הציות והמוניטין של Danske והורתה לו להכניס תיקונים במערכות ובנהלי הבנק למניעת הלבנת הון

פורסם 30-05-2018