ארגון  Transparency International הגוף המוביל בעולם למאבק בשחיתות, השיק לאחרונה פרויקט חדש שבמסגרתו הוא ממפה את העמידה של הכלכלות הגדולות בעולם (פורום מדינות ה-G20) בסטנדרטים של שקיפות, בכל הנוגע לזהותם של נהנים סופיים (beneficial owners). 

המדינות הראשונות שנבחנו במסגרת הפרויקט הן ארה"ב וקנדה. המחקר מצא כי בעוד שבריטניה והאיחוד האירופי קובעים סטנדרטים חדשים ומתקדמים בנוגע לחשיפת זהותם של נהנים סופים, באמצעות חקיקת חוקים ותקנות המחייבות הקמת מרשמים ציבוריים שיכללו פרטי נהנים סופיים, הרי שקנדה וארה"ב נשארות הרחק מאחור.

מבין כלל מדינות ה- G20, ארה"ב מדורגת בנושא השקיפות במסגרת קטגוריה של "עמידה ממוצעת" (Average Framework) בלבד, לצד מדינות נוספות כגון סין, אינדונזיה וערב הסעודית. עפ"י ממצאי הארגון, בארה"ב מאוגדות מדי שנה כ-2 מיליון חברות ושותפויות באחריות מוגבלת ( (LLCs) , וזאת מבלי שהרשויות המקומיות במדינות השונות מבקשות נתונים לגבי זהותם של נהנים סופיים בחברות אלה. מדינות מסוימות בארה"ב, דוגמת דלאוור, אפילו לא כוללות את שמות בעלי המניות במרשמי החברות. 

יתרה מכך, נותני שירותים דוגמת רואי חשבון, עורכי דין, סוכנינדל"ן וסוחרים במתכות ואבנים יקרות אינם נדרשים לזהות נהנים סופיים בחברות שאיתן הם עושים עסקים, וזאת למרות פרשיות שחיתות והלבנת הון שנחשפו בשנים האחרונות, דוגמת פרשיית השחיתות בקרן ההשקעות המלזית MDB1, שחשפו את התפקיד שמילאו נותני שירותים ממגזרים אלה במסגרת ביצוע של עסקאות מושחתות. 

קנדה אף מדורגת במקום נמוך יותר מבין כלל מדינות ה- G20, בקטגוריה של "עמידה חלשה" (Weak Framework). המחקר מציין כי בקנדה לא קיים מרשם חברות מרכזי, ובמרבית הפרובינציות בקנדה מרשמי החברות לא כוללים מידע על בעלי מניות, אלא על דירקטורים בלבד. בקנדה החוק אמנם מחייב לבצע בדיקות מוגברות כאשר מדובר באנשי ציבור מקומיים או זרים, אך מוסדות פיננסיים אינם נדרשים לוודא האם נהנה סופי של לקוח המהווה ישות משפטית (legal entity ) הוא איש ציבור מקומי או זר, דבר המקל על גורמים מושחתים להמשיך ולהסתתר מאחורי חברות אנונימיות. בארה"ב, המסגרת החוקית בנוגע לאנשי ציבור חלשה אף יותר, מכיוון שכללי הרגולציה נוגעים לאנשי ציבור זרים בלבד. 

לסיכום, ארגון TI מציין כי לאור יישומם של חוקים נוקשים יותר על מקלטי מס דוגמת איי הבתולה הבריטיים (בעקבות החקיקה הבריטית האחרונה בנושא), עבריינים יחפשו להלבין את כספים במקומות אחרים בעולם. על רקע זה, קורא הארגון לקנדה ולארה"ב להגביר את מאמציהן לשפוך אור על הגורמים האמיתיים העומדים מאחורי בעלות על חברות. 

פורסם 21-05-2018