העיתון הצרפתי "לה מונד" דיווח ביום חמישי האחרון (10.05.18) כי אזרח נורבגי בשם Jacob Waerness נעצר בשבוע שעבר על אדמת צרפת בחשד לעבירות מימון טרור. Waerness , בן 40, עבד בשנים 2016-2013 כאחראי לפיתוח עסקי ולענייני ביטחון בחברה הצרפתית-שוויצרית LafargeHolcim. עפ"י החשדות, הוא העביר כספים לידיהם של ארגוני טרור אסלאמיסטיים בסוריה, על מנת שאלה יאפשרו את פעילותה של החברה בשטחים שהיו תחת שליטתם בסוריה. 

האישומים נגד Waerness הם חלק מכתב אישום רחב יותר, אשר הוגש ע"י רשויות התביעה בצרפת בדצמבר 2017 כנגד LafargeHolcim  ובכירים בחברה, זאת, לאחר שנמצא כי היו מעורבים לכאורה בהעברת כספים לארגון "המדינה האסלאמית" כדי להבטיח את המשך פעילות החברה בסוריה. עפ"י כתב האישום, בשנים 2014-2013 שילמה Lafarge לארגון "המדינה האסלאמית" כחצי מיליון דולר, כדי להבטיח את המשך פעילותו של מפעל המלט בשטח שהיה בשליטת ארגון "המדינה האסלאמית". בנוסף, החברה חשודה בכך שהשתמשה בחוזי ייעוץ פיקטיביים כדי לרכוש דלק מארגון "המדינה האסלאמית", לאחר שזה השתלט על שדות הנפט של המדינה בשנת 2013.

בין השאר, הוגשו כתבי אישום בפרשה כנגד Bruno Lafont , ששימש כמנכ"ל החברה בשנים 2015-2007; Eric Olsen  שכיהן כמנכ"ל החברה עד להתפטרותו בחודש אפריל האחרון; ו- Christian Herrault,  המנהל לשעבר של פעולות החברה בסוריה, בגין עבירות של מימון טרור וסיכון חיי אדם. נאשם נוסף בפרשה בשם Frederic Jolibois, ששימש כמנהל המפעל של החברה בסוריה, הודה בכך שרכש דלק מ"ארגונים לא ממשלתיים", קרי ארגונים כורדיים ואסלאמיסטיים, תוך הפרת האמברגו של האיחוד האירופי שהוכרז ב-2011. 

פורסם 13-05-2018