רשויות הממשל בהונג קונג פרסמו לאחרונה (04.05.18) דו"ח הערכת סיכוני הלבנת הון ומימון טרור, על רקע הביקורת הצפויה של ארגון ה-FATF, שאמורה להתקיים בטריטוריה זו בחודש אוקטובר הקרוב. ההערכה, שבוצעה בהתאם למתודולוגיה של ה-FATF והבנק העולמי, נועדה לזהות ולגבש תובנות לגבי סיכוני הלבנת הון ומימון טרור בהונג קונג, באופן שיהווה בסיס לצעדים ממוקדים יותר מצד הרשויות בתחום זה. 

ככלל, היכולת להיאבק בסיכוני הלבנת הון בהונג קונג מוערכת ע"י הרשויות ברמה בינונית-גבוהה (medium-high). יכולת זו מאופיינת בתשתית חוקית איתנה, מחויבות של הדרגים הפוליטיים, פעילות נמרצת של רשויות התביעה ושת"פ הדוק בין הסקטור הפרטי והציבורי. עם זאת, היותה של הונג קונג מרכז סחר בינלאומי הקשור בטבורו לסין חושפת אותה לאיומי הלבנת הון הנובעים מעבירות מקור המבוצעות בשטחה ומחוצה לה כאחד. בהתאם לכך, היא חשופה לסיכון בינוני-גבוה  (medium-high) להלבנת הון.

עפ"י הדו"ח, סינדיקטים של מלביני הון מנצלים את היעילות והפתיחות הגבוהה של הסביבה העסקית, אשר מאפשרת רישום קל יחסית של shell companies, כדי להלבין כספים הנובעים מפשיעה, בעיקר בגין עבירות המבוצעות מחוץ להונג קונג. כפועל יוצא מכך, נותני שירותי רישום של חברות ונאמנויות ((“TCSPs” חשופים במיוחד לסיכון הלבנת הון, המוערך ברמה בינונית-גבוהה בסקטור זה. החל ממרץ 2018, נותני שירותים במגזר זה נדרשים לעמוד בחובות למניעת הלבנת הון, לרבות דרישות זיהוי ודיווח, בדומה לחובות המוטלות על שאר המוסדות הפיננסיים בהונג קונג, וכך גם מגזרים נוספים דוגמת עורכי דין, רו"ח ומתווכי נדל"ן. 

מלביני הון מנצלים גם את הרמה הגבוהה יחסית של סחר חופשי ומערכות בנקאות יעילות, על מנת לפעול דרך חשבונות בנק של תאגידים וחברות קש, דבר המעמיד את סקטור הבנקאות בהונג קונג בסיכון גבוה להלבנת הון. ערוץ פעילות נוסף של מלביני הון הוא נותני שירותי העברות כספים ( money service operators- MSOs), וסקטור זה מוערך בסיכון בינוני-גבוה להלבנת הון. 

לגבי מטבעות וירטואליים, צוין כי לא אותרו ממצאים המצביעים על שימוש במטבעות וירטואליים במסגרת עבירות מקור נפוצות להלבנת הון, דוגמת סחר בסמים או הברחת סחורות, וגם לא במסגרת פעולות למימון טרור. בין השנים 2017-2013 הוגשו למשטרה 176 תלונות הקשורות לביטקוין, רובן בנוגע לפעולות "כופרה" (ransomware) – מספר נמוך משמעותית בהשוואה למדינות אחרות. לפיכך, האיום בסקטור זה מוערך כיום כנמוך, אם כי הרשויות מכירות בצורך להמשיך ולעקוב באופן הדוק אחר הפעילות בתחום, לאור ההתפתחות המהירה בסביבת התשלומים הגלובלית.  

לצפייה בדו"ח הערכת הסיכון לחץ כאן