משרד התובע של המחוז הצפוני במדינת קליפורניה הודיע ביום שישי האחרון (27.04.18) על הגשת כתב אישום נגד שלושה אזרחים אמריקאים ממוצא איראני, בגין הפרת תקנות הייצוא של החוק האמריקאי המטיל סנקציות על איראן (חוק ה- IEEPA), ובגין עבירות הברחה. 

השלושה - Sadr Emad-Vaez, Pouran Aazad ו- Hassan Ali Moshir-Fatemi- הם מתאזרחים אמריקאים שהתגוררו לסירוגין בארה"ב ובאיראן. עפ"י כתב האישום, הם כיהנו בתפקידי ניהול בכירים בחברה האיראנית Ghare Sabz Company (הידועה גם בתור GHS Technology) העוסקת בייצור חלקי מכוניות.  שלושת הנאשמים היו מעורבים בעסקאות שכללו ייצוא בלתי חוקי של מוצרים ושירותים לאיראן, וביצעו פעולות פיננסיות שנועדו להפר את הסנקציות האוסרות על אזרחים אמריקאים לייצא, למכור או לספק מוצרים, שירותים וטכנולוגיות לאיראן ולממשלתה, ללא היתר ממשרד האוצר האמריקאי. 

עפ"י הנטען, הם רכשו רכיבים שונים מיצרנים ברחבי העולם, כולל בארה"ב, על מנת להעביר אותם ל-GHS. כדי להוציא זאת לפועל הם השתמשו במה שהוגדר "מערכות מתוחכמות של העברות כספים בינ"ל", לרבות באמצעות מוסדות פיננסיים הנמצאים תחת סנקציות. עם זאת, לא נמסר מידע לגבי טיב הרכיבים או המוצרים שהועברו לחברה האיראנית, או לגבי ההיקף הכספי של הפעולות שהפרו את הסנקציות. 

השלושה נעצרו במהלך חודש אפריל, ושוחררו בערבות לאחר שהובאו בפני שופט. ההליך המשפטי בעניינם יימשך בחודש יולי הקרוב. העונשים המקסימליים בגין העבירות הכלולות בכתב האישום הם 30 שנות מאסר וקנס כספי של 1.25 מיליון דולר. 

פורסם 02-05-2018