סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה לאחרונה (19.04.18) כי הרשויות במקסיקו הטילו קנס בסך 60 מיליון דולר על תשלובת ההנדסה והבנייה הברזילאית Construtora Norberto Odebrecht SA, וזאת בגין חשדות למעשי שחיתות הקשורים לעסקיה של Odebrecht עם חברת הנפט הממשלתית של מקסיקו Pemex. עם זאת, לא נמסרו פרטים נוספים בנוגע למעשי השחיתות או לתשלומי שוחד שביצעה החברה. בנוסף לקנס הכספי, הוטלה סנקציה נוספת המונעת מ- Odebrecht להתקשר בחוזים עם מוסדות פדרליים וסוכנויות ממשלתיות במקסיקו למשך השנתיים וחצי הקרובות. 

נזכיר, כי בדצמבר 2016 הוטל על Odebrecht ועל חברת הבת שלה  Braskem SA קנס ענק בסך 3.5 מיליארד דולר, ע"י הרשויות בארה"ב, שוויץ וברזיל. זאת, במסגרת הסדר טיעון שבו הודו החברות ששילמו שוחד של מאות מיליוני דולרים לעובדי ציבור במדינות שונות, בהם פוליטיקאים ובכירי חברות ממשלתיות בברזיל.

עפ"י הודאתה של Odebrecht, החל מ-2001 שילמה החברה שוחד בסך של כ-788 מיליון דולר לעובדי ציבור, פוליטיקאים ומפלגות פוליטיות במדינות שונות המתפרסות על פני שלוש יבשות. זאת, בידיעת ובאישור הדרגים הגבוהים ביותר בחברה. לצורך כך, הקימה החברה מחלקה סודית שפעלה כ"מחלקת שוחד" והקימה ישויות offshore שדרכן העבירה את הכספים למקבלי השוחד באמצעות העברות אלקטרוניות או תשלומי מזומנים. פעולות השוחד הניבו לחברה רווח בסך של כ-3.33 מיליארד דולר.

שערוריית השחיתות של Odebrecht גרמה עד כה לטלטלות פוליטיות במספר מדינות באמריקה הלטינית. בדצמבר 2017, סגן נשיא אקוודור Jorge Glas  הורשע בקבלת שוחד בסך 13.5 מיליון דולר מ- Odebrecht בתמורה למתן חוזי בנייה לחברה, ונגזרו עליו שש שנות מאסר. בחודש שעבר, נשיא פרו Pedro Pablo Kuczynski נאלץ להתפטר מתפקידו, בעקבות חקירה שהתמקדה בקשריו עם Odebrecht ובכספים שקיבל מהחברה כ"דמי ייעוץ" בזמן שכיהן כשר הכלכלה של פרו.  

פורסם 22-04-2018