רשויות התביעה בספרד הודיעו ביום חמישי האחרון (19.04.18) על הגשת כתב אישום נגד CaixaBank, הבנק השלישי בגודלו בספרד, בגין הפרת חוקי מניעת הלבנת הון ו"עצימת עיניים" שסייעה להלבנת הון של גורמי פשיעה סיניים.  

על פי האישומים, עובדי Caixabank בעשרה סניפים במדריד סייעו לארגוני פשיעה סיניים להעביר 99 מיליון אירו לסין והונג קונג בין השנים 2015-2013, תוך התעלמות מ"דגלים אדומים" והתרעות שאפשרו לאנשי קש לפתוח חשבונות בבנק. בחשבונות אלה הופקדו כאמור עשרות מיליוני אירו, ולאחר מספר ימים הועברו לסין והונג קונג. עוד נטען, כי עובדי Caixabank ביצעו את ההעברות ביודעין ובשיתוף פעולה עם בכיר הממונה על הציות בבנק. בנוסף, צוין כי Caixabank כשל ליישם בבנק בקרות למניעת הלבנת הון, למרות שהיה מודע לסיכונים הכרוכים בהעברות אלו, ונמנע מלדווח על ההעברות החשודות ליחידה למודיעין פיננסי בספרד. 

על פי החשד, חלק מההעברות התבצעו דרך קשרי בנקאות קורספונדנטית של Caixabank עם הבנק הסיני Industrial & Commercial Bank of China Ltd (ICBC). נזכיר, כי ב-2016 נחשפה ע"י הרשויות בספרד רשת פשיעה סינית שהבריחה כמויות עצומות של סחורות מזויפות מסין לספרד. במהלך החקירה התברר כי אותה רשת הפקידה כספים שמקורם בעבירות הברחה, הונאת מס וניצול עובדים בסניף הספרדי של ICBC, אשר על פי החשד העביר את הכספים מספרד לסין מבלי לברר כנדרש את מקורם. במסגרת חקירה זו, המשטרה הספרדית עצרה בפברואר 2016 חמישה ממנהלי סניף ICBC במדריד, בחשד למעורבות בהלבנת הון של ארגוני פשיעה סינים. 

בחודש שעבר, הבנק המרכזי של ארה"ב (ה-FED) הורה ל- ICBC לתקן חולשות וליקויים שהתגלו בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור, והורה על ביצוע ביקורת חיצונית שתבחן את פעילות הסליקה בדולרים שהתבצעה במהלך 2016 בסניף ICBC בניו-יורק, על מנת לקבוע האם פעולות חשודות של לקוחות בסיכון גבוה זוהו ודווחו כנדרש.

פורסם 22-04-2018