המועצה הכללית של הבנקים והמוסדות הפיננסיים האסלאמיים (CIBAFI), אשר משמשת כארגון גג של כ-120 מוסדות פיננסיים מ-30 מדינות, שלחה לאחרונה מכתב לוועדה ליציבות פיננסית (FSB) שבו הזהירה מפני פגיעה ביכולתם של מוסדות אלה לקיים קשרי בנקאות קורספונדנטים, עקב חששות של בנקים גלובליים מפני הלבנת הון ומימון טרור, כך דיווחה לאחרונה (16.04.18) סוכנות הידיעות רויטרס. 

FSB, שהינה הגוף הבינ"ל המגבש המלצות בנוגע למערכת הפיננסית הגלובלית עבור פורום מדינות ה- G20,  ציינה בחודש שעבר שהמשך מגמת ההדרה הפיננסית (de-risking) המתבטאת בניתוק קשרי בנקאות קורספונדנטית עדיין מהווה מקור לדאגה עם השלכות שליליות פוטנציאליות עבור הסחר הגלובלי והיציבות הפיננסית הבינ"ל. בעבר הגישה ה-FSB שורת המלצות להתמודדות עם סוגיה זאת, ובין השאר הציעה לתמוך בבניית יכולות מקומיות באזורים בהם פועלים בנקים רספונדנטים המושפעים מהצמצום בקשרי הבנקאות הקורספונדנטית, באמצעות סיוע של ארגונים בינלאומיים דוגמת ה-FATF. 

במכתב ששלחה המועצה נכתב כי סקר שנערך לאחרונה בקרב 103 בנקים אסלאמיים מצא כי כ-50% מהם חוו ירידה בקשרי בנקאות קורספונדנטית, כשההשפעה משתנה על פני אזורים גיאוגרפיים: בצפון אפריקה, שני שליש מהבנקים האסלאמיים מצביעים על ירידה משמעותית בקשרים אלה, כשבאזור המפרץ ובאירופה המוסדות הפיננסיים לא חוו פגיעה משמעותית. המוצרים שנפגעים ביותר כתוצאה מניתוק הקשרים הם מימון פעולות סחר, העברות כספים בינ"ל וכן שירותי ניהול מזומנים. לנוכח הממצאים, הביעה ה- CIBAFI את החשש כי בנקים קטנים בכלכלות מתפתחות יושפעו במידה הגדולה ביותר מהדרה פיננסית מצד המוסדות הפיננסיים הבינ"ל, וביקשה מה- FSB להמשיך ולסייע בבלימת מגמת ה- de-risking. 

פורסם 18-04-2018