משרד האוצר של אנגולה הודיע כי הרשויות במדינה צפויות לקבל בחזרה 500 מיליון דולר אשר על פי החשד קשורים להונאה שבוצעה על ידי אנשי ציבור וחשודים נוספים במדינה, כך דיווח אתמול (09.04.18) אתר החדשות "בלומברג". 

בחודש שעבר פתחו הרשויות באנגולה בחקירה נגד בנו של הנשיא הקודם,  Jose Filomeno dos Santo, אשר עמד בראש קרן עושר פיננסי במדינה עם נכסים בהיקף של 5 מיליארד דולר, וכן נגד נגיד הבנק המרכזי הקודם של אנגולה Valter Filipe da Silva. זאת, בחשד שהשניים מעורבים בהונאה שהובילו להוצאת הכספים מאנגולה ולהעברתם לבריטניה.  

עפ"י הדיווח, אותם 500 מיליון דולר הועברו ע"י הבנק המרכזי של אנגולה לחשבון שהתנהל בבנק HSBC Holdings Plc בלונדון, והיוו חלק מסכום כולל בסך של 1.5 מיליארד דולר שממשלת אנגולה הייתה אמורה לשלם לחברה בשם Mais Financial Services – אשר מנוהלת ע"י אחד ממקורביו של dos Santo – לכאורה למטרת הקמת קרן השקעות אסטרטגית שתבצע פרויקטים ממשלתיים באנגולה. עוד נמסר, כי בעלת החשבון היא חברה בשם PerfectBit, הקשורה בחוזה עם Mais. הכספים הועברו בחודש אוגוסט 2017, זמן קצר לפני חילופי השלטון באנגולה, ששמו קץ לשלטונו של נשיא אנגולה ז'וזה אדוארדו דוש סנטוש (Jose Eduardo dos Santos) ששלט במדינה במשך 38 שנה. 

עוד נמסר, כי HSBC העביר דיווח על פעולה חשודה לרשויות בבריטניה זמן קצר לאחר ביצוע ההעברה, לאחר שהתעוררו חשדות להלבנת הון, והקפיא את החשבון. אתר העיתון Financial Times דיווח כי בנקים נוספים בודקים אף הם אם הועברו אליהם כספים הקשורים למעשה ההונאה. 

פורסם 10-04-2018