הרשות המפקחת על המגזר הפיננסי באסטוניה (Finantsinspektsioon) הודיעה ב-26.03.18 כי הבנק המרכזי האירופי ביטל את רישיון הפעילות של Versobank AS כמוסד פיננסי, וזאת בעקבות המלצה שהעבירה אליו הרשות האסטונית. במקביל, כל העסקאות והפעולות הפיננסיות בבנק הוקפאו באופן מיידי, קוד הזיהוי שלו בוטל והרשויות פנו לבית המשפט באסטוניה למינוי מפרקים לבנק. 

עפ"י הודעת הרשות האסטונית, במהלך ביקורות שבוצעו בבנק בשנים 2017-2015 התגלו הפרות שיטתיות ומתמשכות של תקנות למניעת הלבנת הון ומימון טרור, אך לא נמסר מידע נוסף על מהות ההפרות. עוד נמסר, כי הבנק כשל להתמודד מבעוד מועד עם הסוגיות שהתגלו בביקורת, ולא ציית לצו של הרשויות שהורו לו לתקן את הליקויים. לאור זאת, הגישה הרשות האסטונית  בקשה רשמית לבנק המרכזי האירופי לביטול רישיון הפעילות של הבנק. 

ראש הרשות האסטונית, Kilvar Kessler, הדגיש כי ביטול הרישיון של הבנק הינו מקרה בודד שעומד בפני עצמו, ואין לו נגיעה לפעילותם של מוסדות פיננסיים אחרים הפועלים באסטוניה. עפ"י נתוני הרשות, לבנק יש 5600 לקוחות בלבד, 2000 מהם אזרחים אסטונים. לפיכך, Versobank הוא אחד הבנקים הקטנים ביותר הפועלים בשוק האסטוני, כך שלביטול הרישיון ולפירוק הבנק לא צפויה להיות השפעה שלילית על המערכת הפיננסית באסטוניה. סוכנות הידיעות רויטרס העריכה כי סך הנכסים המוחזקים בבנק ע"י הלקוחות עומד על 253 מיליון אירו. 

פורסם 02-04-2018