הרשות המפקחת על השירותים הפיננסיים במלטה (MFSA), המשמשת כרגולטור של הבנקים במדינה, הודיעה ביום רביעי האחרון (21.03.18) כי היא מקפיאה באופן מיידי כל פעילות פיננסית ועסקית ב- Pilatus Bank. זאת, על רקע מעצרו בארה"ב של יו"ר הבנק  Ali Sadr Hashemi Nejad, והגשת כתב אישום נגדו. 

Sadr, שהינו איראני המחזיק גם בדרכון של סנט קיטס ונוויס, מואשם שלקח חלק בתרמית שבה הועברו דרך המערכת הפיננסית בארה"ב באופן בלתי חוקי יותר מ-115 מיליון דולר, שמקורם בכספים ששולמו לישויות ויחידים איראניים ע"י ממשלת ונצואלה עבור פרויקט בינוי שבוצע בוונצואלה. עפ"י כתב התביעה, Sadr פעל לעקיפת הסנקציות האמריקאיות ולהונאת בנקים אמריקאים ע"י הסתרת חלקם של איראן וצדדים איראניים בתשלומים במטבע דולרי שנשלחו דרך המערכת הבנקאית בארה"ב, תוך שימוש בחברות קש זרות. 

מספר שעות לאחר כתב האישום, ה-MFSA הודיעה כי היא מדיחה את Sadr מתפקידו כדירקטור בבנק ומשעה את זכויות ההצבעה שלו. בנוסף, ה-MFSA גם הודיעה כי היא אוסרת על Sadr ועל דירקטורים או חברי הנהלה אחרים למשוך כספים מהבנק. בהמשך השבוע פרסמה ה-MFSA הבהרה נוספת, לפיו האיסור על פעילות בנקאית או פיננסית הינו גורף לכלל לקוחות הבנק, וחל גם על פעילות בפיקדונות ומשיכות של אי אילו מנכסי הבנק. בנוסף, נמסר כי ה-MFSA שוקלת לנקוט צעדים פיקוחיים נוספים כנגד הבנק.   

בנק Pilatus עמד בשנת 2016 במרכזה של חקירה מצד הרשות למניעת הלבנת הון במלטה, ה-FIAU, אשר מצאה כי הבנק התעלם בצורה ניכרת, ואולי אף מכוונת, מבקרות למניעת הלבנת הון. לצד זאת, יש להדגיש כי לפי שעה הבנק עצמו אינו מואשם בעבירות ע"י הרשויות בארה"ב. 

פורסם 26-03-2018