היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) הודיעה אמש (13.02.18) כי הכריזה על הבנק הלטבי ABLV Bank, AS (ABLV)  כעל מוסד פיננסי בסיכון גבוה להלבנת הון (Institution of Primary Money Laundering Concern). זאת, לאחר שמצאה כי הבנק היה מעורב ואף סייע באופן פעיל להלבנת הון של גורמי פשיעה, אנשי ציבור מושחתים וגורמים הנתונים תחת סנקציות, לרבות מערך הפרוליפרציה של צפון קוריאה. במקביל, FINCEN פרסמה טיוטת פסיקה  (Notice of Proposed Rulemaking – NPRM) אשר מבקשת למנוע מהבנק לפתוח או לקיים פעילות בחשבון קורספונדנט בארה"ב, וע"י כך לנתק אותו מהמערכת הפיננסית האמריקאית.  

ABLV היושב בריגה הוא הבנק השני בגודלו בלטביה מבחינת היקף נכסים, העומדים על כ-4.6 מיליארד דולר, נכון ליום 31.03.17. עפ"י הודעת FINCEN, בעלי השליטה והנהנים הסופיים של הבנק הם Ernests Bernis ו- Oleg Fils, המחזיקים במניות הבנק דרך החברות Cassandra Holding Company, SIA ו- SIA "OF Holding". 

ממצאי FINCEN מלמדים על כך ש- ABLV Bank הפך את הלבנת ההון לאחד הנדבכים הבסיסיים בפעילותו העסקית. הנהלת הבנק התירה לעובדיו להוציא לפועל תרמיות מתוחכמות להלבנת הון של לקוחות הבנק, לעודד פעילות של חברות קש בסיכון גבוה, וכן לעקוף ולהפר את החוקים המקומיים למניעת הלבנת הון ומימון טרור. כ-90% מלקוחות הבנק מוגדרים כלקוחות בסיכון גבוה ופועלים במסגרת חברות קש הרשומות במקלטי מס. בין השנים 2017-2012, הבנק ביצע פעילות פיננסית רחבת היקף עבור חברות קש הרשומות במקלטי offshore, בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים. 

כישלונו של ABLV ליישם מדיניות והליכים אפקטיביים למניעת הלבנת הון ומימון טרור הפכו את הבנק למוקד משיכה עבור מגוון גורמים עברייניים, לרבות ארגוני פשע מאורגן וישויות המוכרזות ע"י האו"ם, לרבות גורמים המעורבים ברכש או ייצוא עבור תכנית הטילים הבליסטיים של צפון קוריאה. בנוסף, הבנק אפשר פעילות פיננסית של אנשי ציבור מושחתים וניתב  דרך חברות קש מיליארדי דולרים שמקורם בשחיתות ציבורית ופעילות בלתי חוקית הקשורה לאזרבייג'אן, רוסיה ואוקראינה. 

עפ"י הודעת FINCEN, בשנת 2014 הבנק היה מעורב בגניבת נכסים בשווי 1 מיליארד דולר משלושה בנקים במולדובה, אשר עבריינים השתלטו עליהם תוך שימוש במבנה בעלות סבוך ובלתי שקוף שמומן בחלקו ע"י הלוואות מישויות offshore, שקיבלו שירותים בנקאיים מ- ABLV. בנוסף, במהלך שנת 2017, הנהלת הבנק פעלה כדי לשחד גורמים בכירים בלטביה, במטרה למנוע ולסכל פעולות אכיפה נגד הבנק. 

FINCEN הודיעה כי ניתן להעביר אליה הערות בנוגע לפסיקתה נגד ABLV במהלך 60 הימים הקרובים, ולאחר פרק זמן זה תמשיך בהליך האכיפה נגד הבנק.

פורסם 14-02-2018