יצרנית המנועים הבריטית Rolls-Royce plc, הפועלת בין השאר במגזרי התעופה, האנרגיה והתעשיות הביטחוניות, חתמה ב-17.01.17 על הסדר גלובלי עם הרשויות בארה"ב, בריטניה וברזיל, על מנת להסדיר אישומים בדבר מתן שוחד לעובדי ציבור זרים, שהתבצע במשך יותר משני עשורים ב-12 מדינות שונות, ביניהן סין, הודו, אינדונזיה, מלזיה, ניגריה, רוסיה ותאילנד.

עפ"י ההסדר, החברה תשלם קנס כולל בסך של יותר מ-800 מיליון דולר. חלק הארי של הקנס, כ-497 ליש"ט (כ-604.8 מיליון דולר), ישולם למשרד להונאה חמורה בבריטניה (SFO), כ-170 מיליון דולר ישולמו למשרד המשפטים האמריקאי וכ-25.5 מיליון דולר לרשויות התביעה בברזיל.

לפי הודעת משרד המשפטים האמריקאי, בשנים 2010-2013 שילמה החברה שוחד בסך של יותר מ-35 מיליון דולר לעובדי ציבור במדינות שונות דרך צדדים שלישיים, בתמורה לכך שאותם אישים יספקו לה מידע חסוי ויסייעו לה בקבלת חוזים.

בין השאר, שילמה החברה מיליוני דולרים לעובדים של חברות הנפט והגז הממשלתיות בתאילנד, ברזיל, אנגולה ועיראק, בתמורה לחתימה על חוזים עמה. בקזחסטאן, שילמה החברה בשנים 2009-2012 כ-5.4 מיליון דולר ל"יועצים", תוך ידיעה שלפחות חלק מהתשלומים שימשו כדי לשחד עובדי ציבור בעלי השפעה על יוזמה משותפת שהוחזקה ע"י ממשלות קזחסטאן וסין למטרת פיתוח צינור גז בין המדינות, ואשר העניקה חוזים רבים ל- Rolls-Royce. בנוסף, Rolls-Royce שכרה חברת הפצה קזחית מקומית, תוך ידיעה שהנהנה הסופי העומד מאחוריה הוא בכיר בממשל הקזחי המחזיק בסמכות החלטה בנוגע לפעילותה של Rolls-Royce בשוק הקזחי.

עוד צוין בהודעת משרד המשפטים, כי החברה דיווחה על ההפרות רק לאחר שהתקשורת החלה לפרסם דיווחים בנושא ולאחר פתיחת חקירה ע"י ה-SFO. בד בבד, במסגרת קביעת גובה הקנס נלקחה בחשבון העובדה שהחברה שיתפה פעולה עם החקירה, סיימה העסקת עובדים וצדדים שלישיים שהיו מעורבים בהפרות, ויישמה בקרות פנימיות חדשות למניעת מעשי שחיתות ושוחד. בנוסף, החברה התחייבה להמשיך ולשתף פעולה עם החקירה, לרבות חקירה של יחידים ע"י משרד המשפטים האמריקאי. 

פורסם 2017-01-25