היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) הודיעה ביום חמישי האחרון על הארכת צווי המטרה הגיאוגרפיים שהטילה על חברות העוסקות בביטוח שטרי קניין (Title Insurance Companies) בשישה אזורי מטרופולין בארה"ב. 

כזכור, ב-01.03.16 הוטלו צווי מטרה גיאוגרפיים (GTOs) ברובע מנהטן בניו-יורק ובמחוז מיאמי-דייד בפלורידה, אשר חייבו חברות ביטוח שטרי קניין לדווח על זהות הנהנים הסופיים העומדים מאחורי ישויות משפטיות אשר רוכשות נדל"ן למגורי יוקרה בעסקאות ללא מימון בנקאי (all-cash purchases) באזורים המוגדרים. זאת, לנוכח החשש שיחידים המבקשים להלבין הון שחור, לרבות אנשי ציבור זרים או גורמי פשיעה בינ"ל, מבצעים עסקאות בהיקף של מיליוני דולרים לרכישת נדל"ן למגורים בערים מרכזיות בארה"ב, באמצעות שימוש בחברות קש שנועדו להסתיר את זהותם.

ביולי 2016 הרחיבה FINCEN את התחולה הגיאוגרפית של הצווים לאזורים נוספים, וזאת לאחר שמצאה כי הנתונים שהתקבלו לאחר פרסום הצווים הצביעו על פעילות פלילית הקשורה ליחידים שדווחו בתור הנהנים הסופיים העומדים מאחורי רכישות נדל"ן באמצעות חברות קש, דבר שהמחיש את הפגיעוּת של מגזר הנדל"ן בארה"ב להלבנת הון. 

הצווים הגיאוגרפיים המורחבים חלים באזורים הבאים: (1)  כל רובעי העיר ניו-יורק; (2) מחוז מיאמי-דייד ושני המחוזות הצפוניים לו (Broward ו- Palm Beach); 3) מחוז לוס אנג'לס, קליפורניה; 4) שלושה מחוזות המהווים חלק מאזור סן פרנסיסקו (San Mateo, San Francisco ו-Santa Clara); 5) מחוז סן דיאגו, קליפורניה; 6) מחוז Bexar הכולל את סן אנטוניו, טקסס. 

עבור כל אחד מהאזורים הללו נקבע סף כספי לדיווח על עסקת נדל"ן המתבצעת ללא מימון בנקאי, לרבות בסך של 2 מיליון דולר ומעלה במחוזות סן דיאגו, לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו, סן מטאו וסנטה קלרה, ובסך של 3 מיליון דולר ומעלה ברובע מנהטן בניו-יורק.

עפ"י הודעת FINCEN, כ-30% מכלל העסקאות שכוסו ע"י צווי המטרה כללו נהנה סופי או נציג מטעם רוכש הנכס שכבר הועבר לגביו בעבר דיווח על פעולה חשודה, דבר המאמת את חששותיה של FINCEN בנוגע לשימוש בחברות קש למטרות קניית נדל"ן יוקרה בעסקאות ללא מימון בנקאי.